
Regionstyrelsen positiva till försäljning
Regionstyrelsen beslutade 4 mars att GotlandsHem kan gå vidare i arbetet med att undersöka möjligheterna att sälja 224 av de föreslagna 332 bostäderna.
Regionstyrelsen beslutade 4 mars att GotlandsHem kan gå vidare i arbetet med att undersöka möjligheterna att sälja 224 av de föreslagna 332 bostäderna.
Även i år och två år framåt kommer kortvarig andrahandsuthyrning till Region Gotlands sommaranställda vara möjlig för våra hyresgäster. Även bostadsmodulerna som nu är på plats för att användas under renoveringen av kvarteret Castor i Visby, kommer stå till förfogande för kortvarig uthyrning till Region Gotlands sommaranställda.
På grund av det nuvarande vattenläget på Gotland och förväntningarna om en extra torr vår och sommar, tar GotlandsHem sitt ansvar. De vattenutkastare som vanligtvis öppnas upp under våren i våra bostadsområden kommer att hållas stängda tills vidare.
GotlandsHem har ansökt hos Länsstyrelsen om att få fälla ett träd i området Visby Priorn 3. Trädet är tyvärr ruttet och utgör en fara för allmänheten. Länsstyrelsen har godkänt ansökan, arbetet inleds tisdag 11 mars och platsen kommer att märkas upp med “Trädfällning pågår”.
Vid Regionfullmäktige måndag 17 februari beslutades att vi tillsammans med Region Gotland ska gå vidare med planering och införande av ny koncernstruktur.
Nu rivs första etappen med de gamla husen i kvarteret Riggen i Visby. Väggar, golv och tak tas ner. Trä, metall och annat spill sorteras för att tas om hand på bästa sätt.
Samverkansövningarna mellan polisen, räddningstjänsten och sjukvårdsgrupper i kvarteret Riggen är genomförda. Resultatet är värdefull kunskap kring samverkan på Gotland.
GotlandsHem har blivit nominerade till Kundkristallen 2025. Hyresgäster runt om i landet har tyckt till om sina hyresvärdar och våra hyresgäster har föreslagit oss en pallplats inom kategorin ”Bästa inflytt”.
Under veckorna 3 – 4 kommer räddningstjänst, polis, ambulans och sjukvårdsgrupper genomföra större samverkansövningar i kvarteret Riggen.
Precis enligt tidplan har nu detaljplanen för projektet Gläntan i området Gråbo vunnit laga kraft. Det innebär att vi nu kan fortsätta arbetet med sikte på att kunna börja bygga cirka 300 nya bostäder år 2026.