Planerna för Gotlandshems största nybyggnation sedan 60-talet är i full gång. I en serie artiklar möter du olika kompetenser som samarbetar när vi bygger bostäder för drygt 500 hyresgäster. Tillsammans skapar vi ett helt nytt, grönt, aktivt och varierat område i Visby. Här träffar du Anna Hegardt som vakar över bostadskvalitet.
– Jag har alltid valt att jobba med bostäder eller samhällsfastigheter där man värnar om dom som ska använda bostäderna eller byggnaderna. Jag har aldrig gått i gång på projekt med exklusiva och dyra lösningar. Att arbeta med människors hem är bland det viktigaste och finaste jag kan tänka mig, berättar Anna.
Hon är ingenjör och arkitekt och har varit i byggbranschen hela sitt yrkesliv. Det har lett till kunskap om byggprocessen som helhet och arkitekturens innebörd och betydelse.
I projektet Gläntan vakar hon över det vi kallar bostadskvalitet.
– Tillsammans ska vi se till att vi bygger ett område som är attraktivt för både boende och besökare. Våra hyresgäster ska välja och vilja bo här även om det inte är bostadsbrist, säger Anna och fortsätter:
– Det här innebär att vi behöver göra många avvägningar - inte minst när det gäller kostnad och kvalité. Men jag vill mena att det är lika dyrt att bygga 70 dåliga kvadratmeter som det är att bygga bra 70 kvadratmeter.
Vad innebär ditt arbete?
– Bostadskvalitet handlar om att vi lever oss in i hur det ska vara att bo och leva där. Det ska till exempel gå att möblera på olika sätt, det ska finna bra siktlinjer där du ska kunna se genom rum och ut genom något fönster, eftersom det skapar ljus och rymd. Du ska inte behöva gå genom köket där någon kanske står och lagar mat för att komma in i vardagsrummet, och så vidare. Den typen av saker tänker jag på!
Manual MAB - Manual för analys för bostadskvalitéer.
Till sin hjälp har Anna och alla arkitekter en manual som tagits fram av Chalmers tekniska högskola. Den kan användas som checklista för att få till bra bostäder och används mer och mer av fastighetsägare.
– Den är ett bra hjälpmedel när vi tillsammans med våra konsulter utformar bostäderna och byggnaderna, menar Anna.
Nyfiken? Här kan du läsa mer om manualen. MAB - Manual för analys av bostadskvaliteter | Chalmers.
Vad är du riktigt bra på?
– Jag har kunskap kring hur bostadslösningar kan bli både kostnadseffektiva och bra. Det innebär att jag kan ha synpunkter som bidrar till att det blir både lättare och billigare att bygga samtidigt som förvaltning och kvaliteter i boendet vägs in.
Hur bidrar just din kompetens i det här projektet?
– Eftersom jag själv har arbetat som arkitekt med bostadsprojekt och nu är den som ska beställa arbeten från arkitekter, kan jag vara mer specifik och kanske mer krävande.
Vilka utmaningar finns för dig?
– Det är nytt för mig att vara beställare och jag behöver ibland balansera i att precisera Gotlandshems önskemål och krav - inte lösningarna. Det ska ju bli en lösning som våra anlitade arkitekter har tagit fram och står för.
Publicerad: 2026-04-20
Senast uppdaterad: 2026-04-20