Ibland har vi svårt att överbrygga glappet mellan dig som hyresgäst och vårt perspektiv som fastighetsägare. Här kommer ett försök att göra just det, även om frågorna många gånger är komplicerade att svara på. Det beror på att förklaringarna kräver både tid och kunskap för att förstå. I den här artikeln försöker vi ändå svara på frågan: Varför kan inte du som hyresgäst bestämma mer över vad som ska göras vid större renoveringar.
Självklart ser du till din egen boendemiljö och din egen hyra. Som fastighetsbolag har vi ansvar för att sätta en övergripande standard för hela huset, hela kvarteret och hela vårt bestånd.
Är du beredd på att försöka förstå det större sammanhanget?
Vill du veta mer om våra förutsättningar vid en renovering?
Förutsättningar för renoveringar inom Allmännyttan
Sedan 60-talet har ett stort underhållsbehov byggts upp inom hela den svenska Allmännyttans hyresbostäder.
Det är viktigt att förstå att Allmännyttan alltid har styrts av politiska beslut. Det är politiker som bestämmer vilka förutsättningar som ska gälla för de kommunala bostadsbolagen och för deras hyresrätter. Genom åren har utvecklingen gått från att hålla nere hyran med hjälp av självkostnadsprinciper till omfattande statliga subventioner. Det sättet att styra Allmännyttan innebar att inga pengar alls avsattes för framtida underhåll.
50 år senare står vi här med ett enormt underhållsbehov. Husen har gamla stammar för värme och vatten. Trasiga och dåliga stammar skapar stora problem som vattenläckor, dålig värme och stopp i avlopp.
År 2011 kom ”Allbolagen” som innebar att Allmännyttan ska verka på samma villkor som vilket annat kommersiellt bolag som helst. Vi ska nu driva en verksamhet som går med vinst, bland annat för att kunna betala de renoveringar som behövs. Det är som att börja spara till en pension som börjar imorgon.
Vi har hittat ett sätt att finansiera renoveringarna. Genom bland annat försäljningar skapar vi förutsättningar för att hantera det uppdämda underhållsbehovet samtidigt som vi säkerställer en långsiktigt hållbar ekonomi.
Den hyra du som hyresgäst betalar går till drift och enklare underhåll som krävs genom vardagligt slitage. Ingenting av hyresintäkterna går till att betala för större renoveringar.
Fråga: Varför kan du inte bestämma mer över vad som ska göras vid större renoveringar?
Svar: Enhetlig standard håller hyran nere
En enhetlig och mer modern standard för alla bidrar till att din hyreshöjning i samband med renoveringen inte blir chockerande hög.
Renoveringen i Castor kostar ungefär 1 miljon kronor per bostad.
För att hålla nere kostnaderna måste vi skapa en enhetlig standard för alla våra bostäder. Samma sak gäller de metoder vi väljer för att genomföra renoveringen. Det finns väldigt lite utrymme för speciallösningar med tanke både på budget och tekniska förutsättningar.
En enhetlig standard gör det också lättare och därmed billigare att sköta om husen framöver. Om vi har många olika kök i en fastighet blir underhållet mer komplicerat och dyrare att genomföra.
Ett tredje skäl är att vi rustar upp köken för att möta förväntningar hos framtida hyresgäster. Det gör vi genom att till exempel installera diskmaskin där det är möjligt. För att det ska fungera behöver installationer och stammarnas placering i fastigheten flyttas. Det här är en av många tekniska förutsättningar vid en renovering som påverkar hur det är möjligt att utforma och ta hand om framtidens kök.
Vi renoverar som vi gör med tanke på både din och vår egen ekonomi. Och för att vi inte vill skjuta över allvarliga problem på nästa generation.
Snart kan du läsa flera artiklar som försöker svara på frågor kring våra renoveringar.
Publicerad: 2026-02-23
Senast uppdaterad: 2026-02-23